Kaydol
Atık Yağ PDF Yazdır E-posta

Çevre ve insan sağlığına zarar vermeden geçici depolanmasını, taşınmasını, bertaraf edilmesini, Atık yağların yönetiminde gerekli teknik ve idari standartların oluşturulmasını, Geçici depolama ve geri kazanım tesislerinin kurulması ve bu tesislerin çevreyle uyumlu yönetimi için buna yönelik prensip, politika ve programların belirlenmesi için hukuki ve teknik esasların düzenlenmesini, sağlamaktır.

Atık Yağın genel tanımı : Kullanılmış taşıt yağları (benzinli motor, dizel motor, şanzıman ve diferansiyel, transmisyon, iki zamanlı motor, hidrolik fren, antifiriz, gres ve diğer özel taşıt yağları); endüstriyel yağları, (hidrolik sistem, türbin ve kompresör, kızak, açık-kapalı dişli, sirkülasyon, metal kesme ve işleme, metal çekme, tekstil, ısıl işlem, ısı transfer, izolasyon ve koruyucu, pas ve korozyon, izolasyon, trafo, kalıp, buhar silindir, pnömatik system koruyucu, gıda ve ilaç endüstrisi, genel amaçlı, kağıt makinesi, yatak ve diğer özel endüstriyel yağları ve endüstriyel gresleri) özel müstahzarları (kalınlaştırıcı, koruyucu, temizleyici ve benzeri) ve kontamine olmuş yağ ürünlerini, ifade eder.

Atık yağların yönetimine ait ilkeler;

* Atık motor yağları dahil atık yağlar ile bu yağların işlenmesi sonucu çıkan atıkların çevreye zarar verecek şekilde sahada boşaltılması veya yenisi ile değiştirilmesi, depolanması, doğrudan veya dolaylı bir biçimde yüzeysel sular ile yeraltı suyuna, denizlere, drenaj sistemleri ile toprağa verilmesi ve mevcut düzenlemeler ile belirlenen limitleri aşarak hava kirliliğine neden olacak şekilde işlenmesi yasaktır.
* Atık yağlara su, çözücüler, PCB/PCT, toksik ve tehlikeli maddeler ile diğer maddelerin ilavesi ve farklı kategorilerdeki atık yağların birbiriyle karıştırılmaması gerekmektedir.
* Atık yağ oluşumunun kaynağında en aza indirilmesi, üretiminin kaçınılmaz olduğu durumlarda öncelikle atık yağların geri kazanımı amacıyla rejenerasyonu ve rafinasyonu esas alınmştır.

Atık yağlar ile ilgili genel uyarılar :
Almış olduğunuz ürün, kullanım süresi dolup, atık yağ haline geldiğinde insan ve çevre sağlığının korunması amacıyla en yakınınızda bulunan atık yağ geçici depolama, geri kazanım veya bertaraf tesisine teslim edilmesi gerekmektedir. Bu amaçla;
1- Atık yağ temiz, boş ve ağzı sıkı şekilde kapatılabilir, geniş ağızlı olmayan, sızdırmaz, yere |dökülmesine neden olmayacak bir kaba, mümkünse kendi orijinal kabına koyunuz.
2- Atık yağa kesinlikle benzin, fuel oil, deterjan, boya, çözücü, antifriz veya mazot gibi başka sıvı karıştırmayınız, kesinlikle toprağa, suya, kanalizasyon sistemine, çöp konteynerine v.b. ortama dökmeyiniz, soba ve kazanlarda yakmayınız.
3- Yağ filtresini plastik, yırtık olmayan ve yırtılmaya ve delinmeye dayanıklı polietilen plastik bir torbaya koyunuz.
Atık yağı ve yağ filtresini gelişigüzel herhangi bir yere bırakmayınız, bu kapları çocuklardan uzak tutunuz ve 24 saat içinde en yakın atık yağ geçici depolama, geri kazanım veya nihai bertaraf tesisinde |sorumlu operatöre ücretsiz olarak teslim ediniz.

  • Atık yağı toprağa, suya, kanalizasyona ve çöpe dökmeyiniz.
  • Herhangi bir petrol ürünü veya kimyasal ile karıştırmayınız.
  • Soba ve kazanlarda yakmayınız.
  • Temiz, sağlam ve ağzı sıkı şekilde kapatılmış bir kap içinde en yakın atık yağ toplama noktasına ücretsiz olarak teslim ediniz.
  • Çocuklardan uzak tutunuz.

 

 

BP Madeni Yağlar

Yeni BP Super V SenTek 15W-40 radyosunu dinlediniz mi?
Dinlemek için tıklayın
CleanGuard Motor Koruma Teknolojisine sahip
Modern Araçlar için Tam Sentetik Motor Yağı
CleanGuard Motor Koruma Teknolojisine sahip
Mineral Motor Yağı
CleanGuard Motor Koruma Teknolojisine Sahip
Kısmi Sentetik Motor Yağı

Güncel Haberler

Petrol ve elmas, Angola’nın gelişen ekonomisinde uzun zamandır baskın rol oynamakta ve bu Afrika ülkesiyle ilgili algıları biçimlendirmektedir. Bunlar ülkenin artan zenginliğinde aslan payını oluşturmaya devam ederken, ekonomik hayatın diğer önemli ve geleneksel unsurları da iç savaşın sona ermesinin ardından toparlanmaya başladılar. Tarım ve kırsal ekonomi, Angola’nın ekonomik ve sosyal açıdan toparlanmasının önemli öğelerini oluşturuyor.

Doğalgaz ve Enerji

Türkiye, enerji ihtiyacının karşılanmasında rekabetçi bir alternatife kavuşuyor.

BP, Hazar Denizi'ndeki Şah Deniz sahasından doğalgaz çıkartılması ve Güney Kafkasya Boru Hattı'nın inşa edilmesi projelerinde işletmeci olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Bu proje ile Türkiye, enerji ihtiyacının karşılanmasında rekabetçi bir alternatife kavuşuyor.Deniz Satışları

BP Marine,Türk gemilerine tüm dünyada ve yabancı gemilere ülkemiz limanlarında yağ ve yakıt satış, ikmal organizasyonları ve teknik destek hizmetlerini sunmak amacıyla hizmet vermektedir. BP Deniz Satışları iş kolu, İstanbul Boğazı'ndan transit geçen, Türk limanlarında yük alıp veren, Türk tersanelerinde inşa edilen ve bakımı yapılan gemilere Tuzla ve İstanbul'daki depolarından 7 gün 24 saat madeni yağ ikmalinin yanında teknik destek hizmeti vermektedir.

Bize Ulaşın

İduğ Petrol Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti.

Ankara Asfaltı Caddesi No:17 Ulucak
Kemalpaşa İzmir

Telefon: 0 461 19 42
Faks: 0 461 18 48
Email: info@idug.com.tr

mini2017kontrol0001881

Ana SayfaMadeni Yağlar /  Castrol Markalı Ürünler

Giriş Formu

Kaydol

*
*
*
*
*

Yıldız imi (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.